SUNIC

South Ukrainian Network Information Center


про SUNIC

Компанія "Український південний мережевий інформаційний центр" виконує функції з адміністрування та технічного супроводу географічних публічних доменів другого рівня odessa.ua, odesa.ua, od.ua, nikolaev.ua, mykolaiv.ua, mk.ua та публічного домену загального призначення in.ua.

Історія доменів

ODESSA.UA l OD.UA l ODESA.UA

Домен ODESSA.UA, як і все важливе в ті давні радянські часи, народився в Москві на стику 1990 і 1991 років. Ще не був доступний on-line Internet, ще мало хто знав про його існування, а про домени знали лише технічні фахівці. 

Домен тоді був тільки поштовою адресою. Поштова адреса - це ж цієсь місце проживання. В Інтернеті тих часів місце проживання людини, яка відправила електронний лист, впливало на формат електронної адреси. Наприклад, адреса виглядала як user@domain.odessa.ua, якщо електронні листи відправлялися по території колишнього Радянського Союзу, user%domain.odessa.ua@relay.USSR.EU.NET, якщо лист був відправлений з далекого зарубіжжя.

В березні 1994 року одеський інтернет-провайдер PACO Links Int. організував перший міжміський канал. Доступ був відкритий не тільки к інтернет-вузлам радянського простору, але і за кордон. Ця подія стала вирішальною для "переїзду" домену ODESSA.UA в Одесу. Повернення додому спростило реєстрацію доменних імен для користувачів мережі.

Опісля три роки, помилки в транслітерації доменів і довгі імена стали передумовами змін. Українським Інтернет-співтовариством було прийняте рішення про введення альтернативних двобуквених доменів. Напередодні нового 1998 років народився домен OD.UA.

Необхідність використовувати у назві домену транслітерацію з української мови обговорювалась регіональними спільнотами інтернет-користувачів. Восени 2011 року стала можливою реєстрація доменних імен в домені ODESA.UA.

Всі три домену працюють за зеркальним принципом. Користувачі мають можливість вибору - зареєструвати ім'я в одному, двух або трьох доменах одночасно. 

NIKOLAEV.UA l MYKOLAIV.UA l MK.UA

Домен  NIKOLAEV.UA  делегован в 1992 році, коли в місті Миколаїві відкрився перший вузел обробки електронної пошти Relcom. За традицією тих часів, домен адмініструвався у Києві компанією СSoft. 

Кілька років потому, на базі ТОВ "АГРОІНФОРМ партнер" в Миколаєві, був створений інтернет-провайдер, який прийняв управління доменом. Напередодні 1998 року, разом з Одесою, Миколаїв отримав двохлітерний географічний домен MK.UA. Згодом цей домен випередив за своєю популярністю старіший  - NIKOLAEV.UA. 

Через кілька років підтримку доменів було передано персоналу компанії ТОВ "Комцент". Адміністраторами доменів були формалізовані умови делегування доменів і введені формальні правила подачі заявок. Це дозволило підтримувати і розвивати домен до 2015 року.

В грудні 2007 року Адміністратори .UA ccTLD прийняли рішення про резервування в якості публічних доменів транслітерацію україномовних назв для більшості українських географічних доменів. (https://www.hostmaster.ua/news/?pr20071226) У список зарезервованих доменів був внесений і домен MYKOLAIV.UA. 01 жовтня 2022 року почалася реєстрація доменних імен для реєстрантів в домені MYKOLAIV.UA

Зареєструвати доменне ім'я користувач може в будь-якому з трьох доменів.

IN.UA

Влітку 2004 року після обговорень з українською Інтернет-спільнотою був делегований домен IN.UA. Спочатку планувалось, що цільову аудиторію домену in.ua будуть складати індивідуальні користувачі, незалежно від місця їх проживання. Домен "виріс" і став популярним. На сьогоднішній день в ньому реєструють імена і приватні особи, і компанії.